Cep Telefonu Uygulamalari (Android/Apple)
Thread poster: ATIL KAYHAN
ATIL KAYHAN
ATIL KAYHAN  Identity Verified
Türkiye
Local time: 04:32
Member (2007)
Turkish to English
+ ...
Apr 12, 2020

Az önce Android telefonuma bir uygulama indirdim. Henüz çok yeni ama sizlerle paylaşmak istedim. Uygulamanin ismi GRE Daily Vocabulary. Yayinlayan The Economist Newspaper. Uygulamanin hedefi sözcük hazinenizi zenginleştirmek. En büyük avantaji ise ücretsiz, reklam yok ve "in-app purchases" da yok. Yani tamamen ücretsiz ve zahmetsiz. Ben zaten reklam veya "in-app purchases" içeren bir uygulamayi indirmiyorum.

Omer Dasbilek
Özgür Salman

Özgür Salman
Özgür Salman  Identity Verified
Türkiye
English to Turkish
+ ...

Moderator of this forum
spaced repetition Apr 12, 2020

Teşekkürler Atıl Bey.

Ben de "spaced repetition" tabir edilen aralıklı tekrar yöntemiyle zamanında epey kelime öğrenmiştim. Hâlen zaman zaman bir şeyler çalıştığım oluyor.

Bilgisayarda VTrain diye bir program kullanmıştım. Beynin öğrenme sürecine uygun şekilde, bildiğiniz kelimeleri gittikçe artan aralıklarla size gösteriyor, bilemediğinizde tekrar en üste atıp aynı sürece sokuyor, bildikleriniz gittikçe aşağıdaki kutulara inerek da
... See more
Teşekkürler Atıl Bey.

Ben de "spaced repetition" tabir edilen aralıklı tekrar yöntemiyle zamanında epey kelime öğrenmiştim. Hâlen zaman zaman bir şeyler çalıştığım oluyor.

Bilgisayarda VTrain diye bir program kullanmıştım. Beynin öğrenme sürecine uygun şekilde, bildiğiniz kelimeleri gittikçe artan aralıklarla size gösteriyor, bilemediğinizde tekrar en üste atıp aynı sürece sokuyor, bildikleriniz gittikçe aşağıdaki kutulara inerek daha yüksek aralıklarla (daha seyrek) karşınıza çıkmaya başlıyor.

Bu tür "flashcard" uygulamalarının en bilinenlerinden bazıları Quizlet ve Anki isimli uygulamalar. Anki, Android'de Ankidroid diye geçiyor sanıyorum. Quizlet, kelime öğrenmenin dışında bir sınava hazırlanırken örnek soruları görüp daha sonra tıklayarak kartın arkasındaki cevabı görerek de çalışmanızı sağlıyor. Belki Anki de öyledir.

Sizin bahsettiğiniz de ücretsiz olduğu ve ileriki aşamalarda "şunu al, bunu al" demediği için iyiye benziyor, o da denenebilir.

İyi çalışmalar...

[Değişiklik saati 2020-04-12 15:01 GMT]

[Değişiklik saati 2020-04-13 08:14 GMT]
Collapse

ATIL KAYHAN
Türkiye
Member (2007)
Turkish to English
+ ...
TOPIC STARTER
English Dictionary - Offline Apr 18, 2020

Android telefon için ücretsiz Ingilizce bir sözlük öneriyorum. Uygulamanin ismi English Dictionary - Offline. Yayinlayan Livio. Tabii ki reklam yok ve "in-app purchases" yok.

ATIL KAYHAN
Türkiye
Member (2007)
Turkish to English
+ ...
TOPIC STARTER
WikiMed - Offline Medical Encyclopedia Apr 19, 2020

Özellikle TIP konusunda çalışanlara ücretsiz bir Android uygulama öneriyorum. Uygulamanin ismi WikiMed - Offline Medical Encyclopedia. Yayinlayan Kiwix Team. Reklam yok ve "in-app purchases" yok.

Açiklamalarda bir uyari veriyor: "Beware: the app needs 1.65 GB of storage, make sure you have enough space and a solid WiFi connection for download! If you have limited storage, then try Wikimed Mini, the light version of WikiMed!"

Uygulamayi indirmek rahatlıkla 1.
... See more
Özellikle TIP konusunda çalışanlara ücretsiz bir Android uygulama öneriyorum. Uygulamanin ismi WikiMed - Offline Medical Encyclopedia. Yayinlayan Kiwix Team. Reklam yok ve "in-app purchases" yok.

Açiklamalarda bir uyari veriyor: "Beware: the app needs 1.65 GB of storage, make sure you have enough space and a solid WiFi connection for download! If you have limited storage, then try Wikimed Mini, the light version of WikiMed!"

Uygulamayi indirmek rahatlıkla 1.5 - 2 saat gibi bir zaman alabiliyor. Bunu iyi planlamak gerekiyor.
Collapse

ATIL KAYHAN
Türkiye
Member (2007)
Turkish to English
+ ...
TOPIC STARTER
Anadolu Agency Apr 20, 2020

Gerek Türkiye gerekse dünyadan haberler için ücretsiz bir uygulama öneriyorum. Uygulamanin ismi Anadolu Agency. Yayinlayan Anadolu Ajansi T.A.S. Tabii reklam ve IAP yok. Uygulamayi sadece Türkçe değil birçok dilde kullanabiliyorsunuz.

ATIL KAYHAN
Türkiye
Member (2007)
Turkish to English
+ ...
TOPIC STARTER
Eczanem Nerede Apr 21, 2020

Türkiye'de yasayan hemen herkes için çok gerekli olabilecek ücretsiz bir uygulama öneriyorum. Uygulamanin ismi Eczanem Nerede. Yayinlayan Türk Eczacilari Birligi. Tabii uygulama reklam ve IAP içermiyor. Uygulama bulunduğunuz konuma göre size en yakin (nöbetçi) eczaneyi veriyor. Özellikle seyahat halinde bu bilgi çok önemli olabilir.

ATIL KAYHAN
Türkiye
Member (2007)
Turkish to English
+ ...
TOPIC STARTER
Türkçe Sözlük Apr 22, 2020

Türkçe sözlük deyince akla ilk Türk Dil Kurumu geliyor. Internet'te tdk.gov.tr adresinde aranabilir bir sözlük var. Telefon için de aranabilir bu sözlük var. Uygulamanin ismi Türkçe Sözlük. Yayinlayan TDK. Reklam ve IAP yok.

ATIL KAYHAN
Türkiye
Member (2007)
Turkish to English
+ ...
TOPIC STARTER
Offline Survival Manual Apr 23, 2020

Bu tür konulara ilgi duyanlar için Offline Survival Manual isminde bir uygulama var. Yayinlayan ligi diye geçiyor. Reklam yok, IAP yok.

Serhan Sert
Serhan Sert
Türkiye
English to Turkish
+ ...
Türkçe sözlük Apr 23, 2020

Merhaba, Türkçe sözlük olarak Dil Derneği'nin de Türkçe sözlüğünü kullanabilirsiniz.

http://www.dildernegi.org.tr/TR,274/turkce-sozluk-ara-bul.html

ATIL KAYHAN
Türkiye
Member (2007)
Turkish to English
+ ...
TOPIC STARTER
Best Knots Apr 24, 2020

Bağlar/düğümler ile ilgilenenler için bu uygulama tam 18 adet bağı çizimlerle basamak basamak açikliyor. Denizde veya karada isinize yarayabilir. Ismi Best Knots. Yayinlayan GalaxyPoint. Reklam ve IAP yok.

ATIL KAYHAN
Türkiye
Member (2007)
Turkish to English
+ ...
TOPIC STARTER
Ada - your health companion Apr 25, 2020

Ada Health tarafından yayinlanan bu ücretsiz uygulama herhangi bir tibbi rahatsizliginiz için "symptom assessment" yapıyor. Bunun için size onlarca soru soruyor. Bu sorulari yanitliyorsunuz. En sonunda "possible causes" diye kisa bir rapor hazirliyor. Bu rapor uygulama içinde saklaniyor. Tabii bu asla bir doktorun yerini tutamaz. Sadece size bir fikir vermeyi amaçlıyor. Reklam yok, IAP yok.

ATIL KAYHAN
Türkiye
Member (2007)
Turkish to English
+ ...
TOPIC STARTER
Birim çevirileri için... Apr 26, 2020

Bir birimden diğerine çeviri yapmak için çok uygulama var ama ben 2 adet uygulama kullaniyorum.

Bunlardan birinin ismi Unit 2 Unit Converter. Yayinlayan A-Cubed Software Limited. Reklam ve IAP yok.

Bir diğeri Unit Converter Pro Plus ismini taşıyor. Yayinlayan Elkens Software. Tabii reklam ve IAP yok.

Bu uygulamalarla istediğiniz birimi istediğiniz birime kolayca çevirebilirsiniz.

ATIL KAYHAN
Türkiye
Member (2007)
Turkish to English
+ ...
TOPIC STARTER
Free EMF Detector, EMF Meter - ElectroSmart Apr 27, 2020

ElectroSmart tarafından yayinlanan bu uygulama daha çok teknik eğitime sahip insanlara hitap ediyor. Uygulama EMF (electromagnetic field) dedektörü olarak çalisiyor. Tipik olarak bulunduğumuz noktadaki EMF kaynaklari sunlar olabiliyor: Wi-Fi erişim noktalari, Bluetooth cihazlar, 2G, 3G, 4G ve 5G hücresel antenler, vs. Uygulama radyasyon seviyesini "low, moderate, high" olarak siniflandiriyor ve nümerik olarak da veriyor. Ayrica, en fazla radyasyonun nereden kaynaklandigini da belir... See more
ElectroSmart tarafından yayinlanan bu uygulama daha çok teknik eğitime sahip insanlara hitap ediyor. Uygulama EMF (electromagnetic field) dedektörü olarak çalisiyor. Tipik olarak bulunduğumuz noktadaki EMF kaynaklari sunlar olabiliyor: Wi-Fi erişim noktalari, Bluetooth cihazlar, 2G, 3G, 4G ve 5G hücresel antenler, vs. Uygulama radyasyon seviyesini "low, moderate, high" olarak siniflandiriyor ve nümerik olarak da veriyor. Ayrica, en fazla radyasyonun nereden kaynaklandigini da belirtiyor. Fazla radyasyon bas agrisi, uykusuzluk, yorgunluk hissi gibi semptomlara yol açabiliyor. Son güncellenme tarihi 17 Mart 2020. Maalesef Apple versiyonu yok. Reklam yok, IAP yok.Collapse

ATIL KAYHAN
Türkiye
Member (2007)
Turkish to English
+ ...
TOPIC STARTER
VOA News Apr 28, 2020

Tüm dünyadan haberler almak için size VOA News uygulamasini öneriyorum. Yayinlayan VOA (Voice of America). Reklam ve IAP yok.

Bir de ayni uygulamanin Türkçe versiyonu var, ismi VOA Türkçe. Türkçe versiyonunda hem reklam var, hem de IAP var. Bunu indirmeyin.

Ingilizce versiyonunun ikonu kirmizi renk, Türkçe versiyonunun ikonu mavi renk. Anladigim kadariyla başka birçok versiyonu da var.

ATIL KAYHAN
Türkiye
Member (2007)
Turkish to English
+ ...
TOPIC STARTER
Airbnb Apr 29, 2020

Airbnb seyahatlerinde otelde kalmak istemeyen, bunun yerine evlerde veya farkli konaklama yerlerinde kalmak isteyen için bir uygulama. Google Play Store'da 5 üzerinden 4.7 değerlendirme puani var ve toplam 50 milyon kişi bunu telefonlarina indirmiş. Bu rakamlar kolay rastlanan istatistikler değil. Ayrica Editor's Choice ünvanina sahip. Uygulamayi kullanmak için önce uygulamada "register" etmeniz gerekiyor. Airbnb 2008 senesinde San Francisco California ABD'de kurulmuş 2.6 milyar d... See more
Airbnb seyahatlerinde otelde kalmak istemeyen, bunun yerine evlerde veya farkli konaklama yerlerinde kalmak isteyen için bir uygulama. Google Play Store'da 5 üzerinden 4.7 değerlendirme puani var ve toplam 50 milyon kişi bunu telefonlarina indirmiş. Bu rakamlar kolay rastlanan istatistikler değil. Ayrica Editor's Choice ünvanina sahip. Uygulamayi kullanmak için önce uygulamada "register" etmeniz gerekiyor. Airbnb 2008 senesinde San Francisco California ABD'de kurulmuş 2.6 milyar dolarlık bir sirket. Geliri yapilan rezervasyonlardan aldigi komisyonlardan oluşuyor. Airbnb sayesinde başka hiçbir yerde bulamayacaginiz (otel harici) yerlerde konaklamaniz mümkün. Reklam ve IAP yok.Collapse

To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

You can also contact site staff by submitting a support request »

Cep Telefonu Uygulamalari (Android/Apple)

Translation news in Türkiye

Anycount & Translation Office 3000
Translation Office 3000

Translation Office 3000 is an advanced accounting tool for freelance translators and small agencies. TO3000 easily and seamlessly integrates with the business life of professional freelance translators.

More info »
Trados Business Manager Lite
Create customer quotes and invoices from within Trados Studio

Trados Business Manager Lite helps to simplify and speed up some of the daily tasks, such as invoicing and reporting, associated with running your freelance translation business.

More info »